دانشکده تاریخ
AR FA
 
میلاد پیامبر اسلام و هفته وحدت

 میلاد با سعادت پیامبر عظیم الشأن (صلی الله علیه و آله و سلم) و حضرت صادق (علیه السلام) و هفته وحدت گرامی باد.

ویژه نامه:  وحدت طلبی مطلوب وتقریب گرایی ماندگار

هم‌گرایی، وحدت سیاسی و اجتماعی امت اسلامي و تأکید بر اندیشه تقريب مذاهب با همه فراز و فرودهایش، از دیرباز توجه مسلمانان را به خود جلب کرده است. در دوران معاصر که جهان اسلام با مشکلات و چالش‌هاي مختلفي روبه‌رو بوده و گاهي تحت تأثیر عوامل بيروني دچار ستیزه و کشمکش‌های خانمان‌سوزي شده، اهمیت اين وظیفه اجتماعی و دینی مهم، بیشتر است.

ادامه مطلب
اربعین حسینی تسلیت باد...

فرا رسیدن اربعین آقا أباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) بر همه ارادتمندان آن حضرت تسلیت باد...

ادامه مطلب
تقویم آموزشی سال 1401-1402

 

تقویم آموزشی سال تحصیلی 1401 - 1402 دانشکده تاریخ دانشگاه ادیان و مذاهب

 

تقویم آموزشی سال 1401-1402

ادامه مطلب
ویدیوی آموزشی

دکتر «سید علی موسوی نژاد» ، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذهب ،  در این نشست به موضوعات زیر پرداخت :  اهمیت شناخت سرزمین و جغرافیا ، اسلام آوردن مردم این کشور ، ویژگی های مردم یمن ، ساختار مذهبی در کشور یمن در صدر اسلام ، اعتقاد به مبارزه و قیام در زیدیه ، نقطه عطف حضور زیدیه در یمن ، ...

ادامه مطلب
دهه کرامت مبارک

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا (علیه السلام) . السلام علیک یا فاطمه المعصومه (سلام الله علیها) . السلام علیک یا احمد بن موسی (علیه السلام)

ادامه مطلب
نشست علمی دکتر موسوی نژاد برگزار شد

ویژگی مهم اسلام آوردن یمنی ها این است که به دست حضرت علی(ع) مسلمان شدند./ یمنی ها بسیار مایل هستند که با بدنه علمی ایران ارتباط داشته باشند.

ادامه مطلب
آزمون جامع دکتری

زمان و منابع آزمون جامع دکتری دانشکده تاریخ توسط معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده اعلام گردید.

ادامه مطلب
آشنایی بیشتر با رشته های تاریخ تشیع و فرق تشیع

عکس نوشت هایی جهت آشنایی بیشتر با رشته های تاریخ تشیع و فرق تشیع از زبان اساتید

ادامه مطلب
کلاسها بصورت حضوری در حال برگزاری است

کلاسها با حضور دانشجویان بصورت حضوری و پر شور برقرار است

ادامه مطلب
معرفی رشته فرق تشیع

معرفی رشته فرق تشیع توسط جناب دکتر سید محمد حسینی

ادامه مطلب
 
 
نشست پژوهشی

دیدار آقای دکتر معینی فر معاونت پژوهشی دانشگاه و آقای عیوضی مدیر پژوهش از دانشکده تاریخ.

کارگاه دانش‌افزایی اساتید

کارگاه دانش‌افزایی با حضور اعضای هیئت علمی دانشکده تاریخ و دیگر اساتید محترم دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور استاد دکتر سعید عدالت نژاد و دکتر سید علی‌اصغر سلطانی با موضوع روش‌های نگارش مقالات آکادمیک، از تاریخ ۸ تا ۱۲ شهریور در مجموعه علمی، آموزشی و تربیتی مفتاح مشهد مقدس برگزار شد.

 

برگزاری امتحانات نیسمال دوم
رزومه علمی و تبلیغی جناب دکتر محمد زارع؛

رزومه مختصری از سوابق علمی، آموزشی، پژوهشی و تبلیغی

جلسه دفاع رساله  خنساء ناجي عبد‌علي الحوري در روز شنبه 1400/12/21 با عنوان "سنت‌های تاریخی بنی‌اسرائیل در قرآن کریم به‌عنوان الگو در دو تفسیر و برگرفته از الهام از قرآن" با موفقيت برگزار شد .

جلسه دفاع رساله دعاء باسم لطيف الحسيناوي  با عنوان دلایل تاریخی جلوگیری از ضبط حدیث و پیامدهای آن از قرن اول تا سوم با موفقيت برگزار شد.

جلسه دفاع رساله خالد عفتان ذیاب الجمیلی با عنوان دلایل تاریخی جلوگیری از ضبط حدیث و پیامدهای آن از قرن اول تا سوم با موفقيت برگزار شد.

جلسه دفاع رساله مي قاسم راضي البو زید با عنوان زندگی اجتماعی در عصر پیامبر با نظر به کتاب التراتيب الادارية با موفقيت برگزار شد

عنوان پایان نامه(حیدر عادل حمزه الجوذري)

بدون شک در هر جامعه ای مجموعه ای از آداب و سننی است که آن را از سایر جوامع متمایز می کند. این آداب و سنن بیانگر قوانین و معیارهای نانوشته در مورد رفتار و تعامل با دیگران در جامعه است.

مورخان درباره انگیزه این حرکت اعتقاد دارند که امپراتوری عثمانی در فتوحات اروپا در پایان قرن چهاردهم به مرحله اشباع رسیده بود و باید به جستجوی زمینه های جدید می پرداخت.

چکیده پایانامه (أنور حسين أحمد الجحیش)

النجم بن فهد الملکی و روش او در کتابش

چکیده پایانامه (قاسم البو صافي)

این پایان نامه به یکی از موضوعات مهم تاریخ اسلام می پردازد و آن تأثیر اجتماعی و فرهنگی قرمطیان در عراق است. جنبش قرامطه یکی از جنبش های مذهبی قوی ای است که در قرن سوم هجری با حکومت عباسیان مواجه شد و توانست افکارعمومی اطراف خود را به خود جلب کند و در مدت کوتاهی به نیرویی ویژه در کل عراق تبدیل شد و با اهل بیت اعلام وفاداری کردند و اعتقاد به مکتب تشیع اسماعیلیه داشتند و معتقد به عدالت اجتماعی بودند و منادی طرح مهدویت که زمین را پر از عدل و داد می کند بودند.

چکیده پایانامه (افراح كاظم علوان الناصري)

این پژوهش، مشاهده ای معرفتی از رشد دین مهدویت در حوزه اسلامی به طور عام و برای اهل بیت به طور خاص است، چرا که این پژوهش بر تبیین محورهایی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم با آن ها انجام داده است. و اهل بیتش و ائمة اهل بیت پیروان خود را در تربیت و آمادگی برای متغیر جدیدی که بر آنها مسلط است، یعنی غیبت امام دوازدهم از ائمة اهل بیت علیهم السلام تغذیه می کنند.

چکیده پایانامه (خنساء ناجي عبد‌علي الحوري)

موضوع این تحقیق سنت‌های تاريخی در قرآن کريم با تأکید بر بنی اسرائیل در تفسير الامثل و من وحی القرآن به عنوان الگو است. در ابتدا به تبیین روایات تاریخی و ساده سازی آن ها می پردازد که کتاب بر اساس تفسیر الامثل در معرض آن قرار گرفته است.

چکیده پایانامه (دعاء باسم لطيف الحسيناوي )

موضوع این تحقیق تبیین و شناخت دیدگاه بنی امیه از حاکمان و والیان نسبت به عراقی ها از مردم کوفه، بصره، واسط و دیگر مناطق عراق است

چکیده پایانامه (شروق می قاسم)

این پژوهش با هدف درک واقعیت نظام های اسلامی در عصر خلفای چهارگانه از طریق نظام های اسلامی که خلیفه اول آنها را پایه گذاری کرد، و به تبع آن خلفای پس از او و همین طور در عصر امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام انجام شده است، همچنین پژوهش پیش رو در پی درک سبک سازمانی در تمامی ابعاد مختلف اداری، اقتصادی، اجتماعی، ونظامی است

تاریخ و منابع آزمون جامع

زمان برگزاری و منابع درسی آزمون جامع دانشجویان دکتری رشته فرقه‌های تشیع و رشته تاریخ تشیع اثنی عشری دانشگاه ادیان و مذاهب اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده تاریخ دانشگاه ادیان و مذاهب، آزمون جامع دوره دکتری تخصصی رشته فرقه‌های تشیع و رشته تاریخ تشیع اثنی عشری در تاریخ 24 آذرماه 1401 برگزار می‌گردد.

 

تازه‌های نشر

کتاب الابانة تالیف ابوجعفر محمد بن یعقوب هوسمی، اثری مهم در فقه زیدیه از قرن پنجم هجری برای اولین بار به صورت تحقیق شده بر اساس چهار نسخه منتشر می‌شود.

این اثر تحقیقی حاصل تلاش مشترک استاد محترم جناب دکتر سیدعلی موسوی‌نژاد (عضو هیئت علمی گروه فرق تشیع دانشکده تاریخ) و دکتر محمدعلی صالحی (فارغ‌التحصیل رشته فرق تشیع دانشگاه ادیان و مذاهب) می‌باشد.

پایان‌نامه و رساله‌های علمی

قابل توجه اساتید و دانشجویان محترم دانشکده تاریخ

جدول امتیازات

رزومه ی پژوهشی خود را حداکثر تا تاریخ 10/9/1400 به کارشناس مربوطه ارسال نمایید.

مشاوره های رایگان برای ادامه تحصیل؛

دانشجویان فارغ التحصیل این دانشکده در صورت تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دکتری،در صورت نیاز به مشاوره رایگان، با شماره های زیر تماس حاصل فرمایند.

راهنمای استفاده از سامانه آنلاین

راهنمای کلاس های غیرحضوری تمامی مقاطع

سایتهای پژوهشی

سایتهایی که یک پژوهشگر نیاز دارد.

متن کامل مقالات

متن کامل بیش از 46 هزار مقاله فارسی و انگلیسی مجلات دانشگاه تهران (تا تیرماه 1400).

28 ماه صفر

سالروز وفات پیامبر عظیم الشأن حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) و شهادت سبط اکبرش امام حسن مجتبی (علیه السلام) و نیز شهادت امام علی بن موسی الرضا المرتضی (علیهما السلام) بر همه ارادتمندان خاندان وحی و نبوت تسلیت باد.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

دکتر سیداصغر محمودآبادی، نخستین استاد تاریخ اسلام دانشگاه اصفهان پس از پیروزی انقلاب اسلامی بر اثر سکته مغزی دار فانی را وداع گفتند.

ویژه‌نامه

سالروز شهادت ابو جعفر محمد بن علی (علیه السلام) امام پنجم از ائمه اثنی عشر (علیهم السلام) و هفتمین معصوم از چهارده معصوم (علیهم السلام) را محضر مبارک ولیعصر (ارواحنا له الفداء) که در کنار مزار بی زائر آن امام معصوم به سوگ نشسته‌اند، تسلیت می‌گوییم.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ
معرفی کتاب

نویسنده یدالله مقدسی

معرفی کتاب؛سیر مطالعاتی

یک کتاب ارزشمند در مطالعه و تحقیق کامل تاریخ اسلام 

پیش نشست همایش بین المللی حضرت حمزه (علیه السلام)

بیست و پنجمین پیش نشست همایش بین المللی حضرت حمزه (علیه السلام)

 جایگاه فرهنگی اجتماعی مقبره حضرت حمزه علیه‌السلام 

نشست تخصصی

با ارائه  دکتر سیدمحمد حسینی

نشست علمی

با ارائه دکتر جاودان

نشست علمی

با ارائه حجت الاسلام و المسلمین دکتر الویری عضو هیئت علمی دانشگاه باقر العلوم (ع)

نشست علمی

ترکیب اجتماعی و مذهبی دعوت کنندگان امام حسین (علیه السلام) بر اساس متن نامه ها  

نشست علمی

حجة الاسلام و المسلمین دکتر غفوری نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب

دانشکده تاریخ برگزار می کند:

خطیب و موضوع سخنرانی هر شب (19 تا 28 مردادماه 1400)

کنفرانس

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام)

دانشکده تاریخ


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.